Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Vzestup Skywalkera: Rozbor nové ukázky z D23 EXPO

Jan Valušek 0

Včera byla zveřejněna nová ukázka ze Star Wars: Vzestup Skywalkera, která odhalila mnohá překvapení. V tomto článku se pokusím rozebrat nové záběry z deváté epizody a k jednotlivým scénám přidat svůj vlastní komentář.

První záběry nám ukazují Rey, Finna, Poea, Chewieho a Threepio na planetě Pasaana, kde právě probíhá nějaký festival. Jedná se o stejnou planetu, jakou jsme viděli v prvním traileru, takže předpokládám, že se tu něco zvrtne a vyústí to v souboj Odboje a Prvního řádu. Původní obyvatelé Pasaany, které vidíme v pozadí, se nazývají Aki-Aki.

Následně se přesouváme na tropickou planetu a nabízí se nám pohled na generálku Leiu Organu. Podle režiséra J.J. Abramse se tato planeta bude vyskytovat na začátku filmu. Při pohledu na flóru by se klidně mohlo jednat o Endor či nějaký z měsíců Endoru.

Další záběr nám ukazuje poměrně malou, ale zato rozmanitou flotilu Odboje, která právě vyskakuje z hyperprostoru. Vidíme tu X-wingy, A-wingy, Y-wingy i B-wingy, korvetu připomínající Tantive IV a ještě jednu další loď (na Falcon nevypadá, možná tedy loď Zorii Bliss?).

Poté se na rozbouřené a temné obloze objevují desítky až stovky hvězdných destruktorů. Zajímavé je, že se jedná o lodě Impéria, nikoliv Prvního řádu. V novelizaci osmé epizody jsme se dozvěděli, že Palpatine desítky let budoval v Neznámých oblastech loděnice, laboratoře a skladiště. Možná se nám tedy ve filmu poprvé nabídne pohled na to, jak Neznámé oblasti vypadají?

Některé z destruktorů mají na svém břiše připevněné jakési dělo/superzbraň…

…a všechny destuktory mají na svých okrajích červené značení, což by mohlo naznačovat, že patří Sith Trooperům, kteří, jak se zdají, mají červenou barvu v oblibě.

Finn a Jannah něco pozorují z kokpitu lodě. Loď pravděpodobně pilotuje člen Odboje a vzhledem k paprsku za oknem lodě lze usuzovat, že právě probíhá bitva.

Tuto postavu asi nepoznáváte kvůli těm červeným očím, ale nebojte se, je to starý známý protokolární droid C-3PO. Těžko říct, co se s Threepiem děje. Napadla ho nějaká cizí entita? Nebo má 3PO možnost měnit barvu svých očí, ale dosud jsme to prostě jen nevěděli?

Následně vidíme, jak nějaká superzbraň (předpokládám ta z hvězdných destruktorů) dvakrát zasahuje povrch planety. Nejspíše se jedná o zasněženou planetu Kijimi, která byla k vidění v prvním traileru.

Poté se opět přesouváme na tropickou planetu, kde Rey trénuje hod svým světelným mečem. V popředí vidíme výcvikového droida ne nepodobnému těm, se kterými cvičil Luke Skywalker.

Rey chytá svůj světelný meč s červeným praporkem v ruce, přičemž v druhé ruce drží klacek.

Kylo Ren jde od své lodě, kterou jsme viděli v prvním teaseru, a zapíná svůj světelný meč. Když se pozorně zaměříte na pravé (z naší strany levé) spodní křídlo jeho stíhačky, uvidíte, že je poškozené. V pozadí slyšíme, jak Palpatine říká větu „Tvá cesta se blíží svému konci.“.

Rey a Kylo bojují na troskách druhé Hvězdy smrti. Celou scénu obklopuje rozbouřený oceán. Vlevo dokonce vidíme věž turbolaseru.

Po ikonickém dýchání Darth Vadera se nám konečně nabízí scéna, o které všichni mluvili – Rey v černé róbě s červeným oboustranným světelným mečem. Obličej Rey vypadá v tomto záběru poměrně divně, což bude pravděpodobně způsobené tím, že červená záře byla přidána až v postprodukci. Možná byl tedy tento záběr vytvořen speciálně pro tuto ukázku, jelikož při běžném natáčení se používají zářící čepele, aby výsledek vypadal co nejrealističtěji.

Světelný meč má podobný mechanismus, jako měl meč Pong Krella v seriálu Klonové války či meče strážců Jediského chrámu v seriálu Povstalci. Čepele jsou, podobně jako u meče Kylo Rena, nestabilní.

Rey má na své levé ruce černý prsten.

A zbývá tedy asi nejdůležitější otázka: Co má tato závěrečná scéna ukázky naznačovat? Podlehne Rey temné straně Síly? (ne) Jedná se o nějakou vizi? A pokud ano, kdo ji prožívá? Možností se nabízí několik, ale do 19. prosince nám nezbývá nic jiného než jen hádat.


Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. Star Wars: Vzestup Skywalkera zamíří do českých kin 19. prosince 2019.

Ve filmu si zahrají Carrie Fisher, Mark Hamill, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Anthony Daniels, Naomi Ackie, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Lupita Nyong’o, Keri Russell, Joonas Suotamo, Kelly Marie Tran a Billy Dee Williams.

Star Wars: Vzestup Skywalkera je režírován J.J. Abramsem a produkován Kathleen Kennedy, Abramsem a Michelle Rejwan. Výkonnými producenti jsou Callum Greene, Tommy Gormley a Jason McGatlin. Star Wars: Vzestup Skywalkera byl napsán J.J. Abramsem a Chrisem Terriem.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments