Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Rozbor finálního traileru ke Star Wars: Vzestup Skywalkera

Jan Valušek 5

Včera dorazila finální ukázka k filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera, jenž do českých kin zamíří již 19. prosince. V tomto článku se pokusím rozebrat jednotlivé scény a podělit se o všechny drobnosti, kterých jsem si všiml.

Trailer začíná na tropické planetě, kterou jsme viděli v předchozí ukázce. Její název pravděpodobně zní Ajan Kloss (odhalilo jej nové vydání hry Monopoly). Zatímco minule Rey trénovala hod světelným mečem, nyní to vypadá, že do svého výcviku zapojila droidy – ty, s nimiž trénoval Luke v epizodě IV na palubě Millennium Falcona. Hned na začátku Rey odhazuje helmu, jež se opět podobá té, kterou používal Luke Skywalker, a se zapnutým světelným mečem začne utíkat, přičemž odráží blasterovou střelu.

Zatímco Rey s pomocí Síly provádí efektní skok přes poměrně širokou propast, na pozadí slyšíme Finna, jenž postupně řekne: „Je to instinkt… pocit. To síla nás svedla k sobě.“ 

Scéna se následně prolne do jiné. Rey se nachází na nějaké konstrukci, pravděpodobně na druhé Hvězdě smrti, a to ještě před tím, než se na ní hlavní hrdinka střetne s Kylo Renem. Záběry připomínají první scény Rey ze Síly se probouzí, kdy se ještě na Jakku živila sběrem různých součástek.

Poté vidíme Finna. Ten se podle terénu nachází na planetě Pasaana. Jeho výraz v obličeji napovídá, že se blíží První řád či jiná hrozba.

Přichází záběr na velitelství Odboje, jenž se od osmé epizody značně rozšířil. Kromě Finna, Poea, C-3PO a Landa Calrissiana zde můžeme vidět Aftaba Ackbara, který byl představen v komiksu Allegiance jako syn admirála Giala Ackbara. Nechybí ani jeden z pilotů Černé eskadry Snap Wexley.

Mezitím zaznívá hlas Poea Damerona: „Nejsme sami. Lidé budou bojovat, když je povedeme.“

Další scéna nám nabízí jeden z vůbec prvních pohledů na Rose Tico. Za ní v pozadí vidíme zcela novou postavu Dominica Monaghana spolu s poručicí Connix. Všichni vypadají ustaraně – našel jejich základnu První řád a musejí se evakuovat?

Vracíme se na tropickou planetu, na níž se trojice Finn, Poe a Chewie zdánlivě chystá na odlet. V pozadí vidíme nový Poeův X-wing, jemuž nyní dominuje oranžová barva.

Z planety odlétá korveta připomínající Tantive IV – loď, na které Leia na začátku čtvrté epizody unikala před Darthem Vaderem.

Další záběr nás přesouvá na Hvězdu smrti, kde se má odehrát souboj Rey a Kylo Rena. Oficiální článek na webu StarWars.com prozradil, že se trosky nacházejí na oceánském měsíci Kef Bir. Z tohoto měsíce pochází mimo jiné nová postava Jannah.

Na pozadí slyšíme Rey, jak říká: „Všichni mi říkají, jak mě znají. Nezná mě nikdo.“ Načež Kylo odpovídá: „Já ano.“

Desítky stíhaček TIE se blíží k jakémusi ledovci. Z počátku by se mohlo zdát, že se jedná o ostrov, ale pokud se podíváte na „spodní část“ ledovce, zjistíte, že je odlišná, a nejedná se tedy o odraz ve vodě. Spíše jde o nějaký útvar volně se vznášející ve vesmíru.

Poté se objevuje Palpatinův trůn. Ačkoliv jsme jej nikdy předtím neměli možnost ve filmech vidět, ve skutečnosti se jedná o realizaci náčrtu od umělce Ralpha McQuarrieho z roku 1981. Tento trůn se původně totiž mohl objevit již v Návratu z Jediů. Následně byl ale nahrazen jiným návrhem.

„Dlouho jsem čekal,“ říká Palpatine. „Ale teď… bude vaše spojenectví… příčinou vaší zkázy.“ Referuje snad na potenciální spojenectví Rey a Kylo Rena proti němu samotnému?

Imperiální křižník vzlétává a boří povrch země (či ledovce?). Pokud bych měl hádat, jedná se o součást tajné flotily Palpatina, která byla několik desítek let skrytá (v Neznámých oblastech?) a čekala na správnou chvíli.

Od (potenciální) flotily Palpatina se přesouváme k flotile Odboje. Ta se od konce osmičky podstatně rozšířila. Kromě Millennium Falcona vidíme různé typy moncalamarijských křižníků, korvet a frachťáků. Napravo od Falcona můžeme dokonce vidět lehký frachťák VCX-100. Ten vypadá jako loď Duch (The Ghost) z animovaného seriálu Star Wars: Povstalci.

Rey a Chewbacca se připravují na vzlet Falconu a Poe a Finn spolu s C-3PO usedají na zadní místa.

Po krátkém pohledu na souboj Rey a Kyla na Hvězdě smrti se přesouváme do vesmíru. Vlevo lze matně spatřit imperiální křižník a napravo od něj výbuch. Co ale výbuch způsobilo? Nějaká další superzbraň?

Posléze vidíme Rey, která se na spídru snaží dostat přes rozbouřený oceán k troskám Hvězdy smrti.

Po utichnutí hudby se nám ukazuje C-3PO a Babu Frik a zaznívá Yodova znělka. Babu byl nedávno představen jako malý anzellanský stavitel droidů, který žije na zasněžené planetě Kijimi. Jako jeden z mála vyniká schopností přeprogramovat či upravit téměř jakéhokoliv droida – a to i v případě, že obsahuje bezpečnostní opatření svých systémů.

Kamera se zaměřuje na hlavní hrdiny – Rey, Finna a Poea, droidy C-3PO a D-O a novou postavu Zorii Bliss. Z minulosti víme, že Zorii taktéž žije na planetě Kijimi, je to pašeračka koření a má nějakou minulost s Poem.

Poe se 3PO ptá, co to dělá, načež droid odpovídá: „Naposledy se dívám, pane… na své přátele.“ Osobně si nemyslím, že tím myslí ústřední protagonisty filmu, ale někoho jiného. Herec Anthony Daniels i režisér J.J. Abrams několikrát řekli, že C-3PO sehraje v příběhu Vzestupu Skywalkera poměrně velkou roli. Když vezmeme ještě v potaz to, že film má obsahovat hromadu referencí na předchozí trilogie, domnívám se, že tato scéna bude mít souvislost se vzpomínkami C-3PO, které mu byly před událostmi epizody IV vymazány. Babu Frik nějakým způsobem vrátil C-3PO paměť a ten tak dostal možnost vidět minulost – a své staré přátele. Jedná se však o pouhou spekulaci z mé strany.

Za C-3PO můžeme v jednom záběru zahlédnout bitevního droida B-1 z prequelů.

Poe, Chewie a Finn utíkají z hvězdného destruktoru či jiné lodě Prvního řádu. Chewbacca na sobě nemá svůj bandalír, což vysvětluje to, proč byl C-3PO často v marketingu ukazován právě s Chewbaccovým bandalírem a jeho kuší.

Následně se opakuje scéna z prvního teaseru, ve které Leia objímá Rey.

Ozývá se hlas Luka: „Bojovat se strachem… je osudem Jediů. Tvým osudem.“ Komu jsou ale tato slova určena? Rey, nebo Kylovi?

Zpátky na planetě Pasaana Rey spolu s Chewiem a BB-8 unikají na spídru Prvnímu řádu. Pronásledují je vojáci s jetpacky a také jednotky na tzv. Treadspeederu.

BB-8 propichuje jakousi nádrž, která vystřelí menší nádržku se žlutou látkou, jenž následně vybouchne a vytvoří žlutý oblak. Podobné „ohňostroje“ jsme viděli již v první scéně ukázky z D23 EXPO. Ta ukazovalo jakýsi festival a můžeme tedy předpokládat, že tato scéna jí následuje.

Pasažéry jiného spídru jsou Finn, Poe a C-3PO.

Krátký záběr nám ukazuje Landa Calrissiana a Chewbaccu jako piloty Millennium Falcona.

Y-wing útočí na imperiální křižník, jenž má na své spodní straně připevněné dělo. Mohlo by právě toto dělo být důvodem dříve ukázaného výbuchu?

Co se týká Y-wingu, myslím si, že jeho pilotem je Zorii Bliss, jelikož nová LEGO stavebnice tohoto stroje má právě Zorii v balení.

Finn a Jannah (a BB-8!) vedou útok jezdectva na hvězdném destruktoru. Zvířata, na kterých postavy jedou, se nazývají orbakové a poprvé jsme je viděli na fotkách Vanity Fair.

Rey a Kylo se nacházejí v trůnním sálu druhé Hvězdy smrti. Zatímco Rey má svůj světelný meč připravený, Kylo Ren nikoliv. Předchází tato scéna jejich souboji?

Finn na troskách Hvězdy smrti křičí jméno Rey. Za ním se nachází Jannah.

Rey po souboji s Kylo Renem ničí podstavec a masku Dartha Vadera. Z traileru se sice může zdát, že v této scéně postavy spolupracují, ale po několika zhlédnutích si myslím, že opravdu šlo spíše o souboj.

Za povšimnutí stojí dýka, kterou Rey drží ve své levé ruce.

Finn, C-3PO a Poe.

Další pohled na útok jezdectva odhaluje obří bitvu. Desítky imperiálních křižníků s obřími děly na svém břiše zaplňují téměř celou oblohu.

Poté se ukazují trojúhelníkové stíhačky TIE Dagger, jež by měly být doménou Sith Trooperů, B-wing a X-wing.

Následující záběr odhaluje bližší pohled na Kylo Rena. Jizva, kterou měl v Posledním z Jediů, již téměř úplně zmizela. Celou scénu doprovází záblesky světla (blesky Palpatina?).

Rey se setkává s Palpatinem, který je připevněn k jakési konstrukci a je značně vyšší než ona. Dva konečky prstů jsou však to jediné co kromě jeho kápi z něj vidíme. I to by nám mělo stačit k potvrzení toho, že se Palpatine ve filmu neobjeví pouze jako hologram či duch Síly.

Závěrečný záběr ukazuje Rey se zapnutým světelným mečem. Luke říká: „Síla tě bude provázet…“ „Navždy,“ dodává Leia.


Celkově trailer potvrzuje, že se bude jednat o dosud největší Star Wars film a epické finále ságy rodiny Skywalkerů. Již tradičně ukázka skoro nic neprozrazuje z příběhu a většinu překvapení si schovává do kin. Vzestup Skywalkera do těch českých dorazí 19. prosince 2019. Vstupenky jsou již v prodeji.


Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie.

Ve filmu si zahrají Carrie Fisher, Mark Hamill, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Anthony Daniels, Naomi Ackie, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Lupita Nyong’o, Keri Russell, Joonas Suotamo, Kelly Marie Tran a Billy Dee Williams.

Star Wars: Vzestup Skywalkera je režírován J.J. Abramsem a produkován Kathleen Kennedy, Abramsem a Michelle Rejwan. Výkonnými producenti jsou Callum Greene, Tommy Gormley a Jason McGatlin. Star Wars: Vzestup Skywalkera byl napsán J.J. Abramsem a Chrisem Terriem.

Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
DŽOKY
DŽOKY
1 rok před

Nemohly ty záblesky být třeba modrého meče, který možná byde mit Kylo?

wrr
wrr
1 rok před

napadá někoho z vás, jak se trosky z 2. Hvězdy Smrti dostaly od Endoru někam na Kef Bir?

Martin
Martin
1 rok před

Není to U-wing, ale Y-wing