Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

J.J. Abrams dělal u Epizody IX volby, které by dříve neudělal. Jeho přístup ovlivnil Johnsonův Poslední z Jediů

Jan Valušek 0

Vzestup Skywalkera po 42 letech přinese vyvrcholení ságy Skywalkerů. Příběh, který v minulém století nastartoval George Lucas, tento prosinec uzavře scenárista a režisér J.J. Abrams. Ten sice již pracoval na sedmé epizodě Síla se probouzí, ale nyní je situace poněkud odlišná. Zatímco před čtyřmi lety měl za úkol nastartovat novou trilogii a představit novou generaci, nyní musel uzavřít nejen tuto trilogii, ale také celou ságu.

„To je výzva tohoto filmu,“ říká Abrams v rozhovoru pro Vanity Fair. „Nebylo to o tom udělat pouze jeden film, který by byl jako samostatný zážitek strhující, strašidelný, emociální a vtipný, ale takový film, že pokud byste zhlédnuli všech devět filmů, tak byste se cítili… přesně takto!“

J.J. Abrams, koordinátor kaskadérů Eunice Huthart a Rytíři z Renu

Při práci na sedmé epizodě se Abrams snažil udělat takový film, kterým podle něj měl Star Wars příběh být. A i proto je sedmička tak často přirovnávána k Nové naději. Tentokrát je tomu ale jinak.

„Poté co jsem viděl, co Rian [Johnson – režisér osmé epizody, pozn. redakce] udělal, přistupoval jsem k tomu podle svého instinktu. Udělal jsem volby, které vím, že bych u VII neudělal. Některé příběhové, ale většina z nich se týkala režírování. Tentokrát jsem cítil, že se méně pokouším vytvořit něco, co se pouze drží specifik této frančízy či příběhu,“ vysvětluje Abrams.

Nová generace hrdinů. Rey (Daisy Ridley) a Kylo Ren (Adam Driver) při natáčení Epizody IX: Vzestup Skywalkera.

Sequelovou trilogii definuje nová generace, která se od svých předchůdců liší v jedné zásadní věci. Na rozdíl od nich totiž netíhne k minulosti, ale spoléhá spíše na příslib do budoucnosti. Hrdinové nemůžou jen tak přinést minulost zpět, ale nemůžou ji ani nechat zemřít. Musí se s ní smířit, poučit se z ní a jít dál.

„Tahle trilogie je o mladé generaci, této nové generaci, která se musí vypořádat se všemi dluhy minulosti. A to jsou hříchy otce a vědění a úspěchy těch, kteří dělali skvělé věci, ale jsou to také ti, kteří páchali zvěrstva, a myšlenka této skupiny postavit se nepopsatelnému zlu. Jsou k tomu ale připravení? Co se z minulosti naučili? Není to zas tak o vznešenosti nebo o obnovení starých časů. Je to spíše o ochraně svobody a o tom nebýt jedním z utlačovaných,“ říká Abrams.


Sága rodiny Skywalkerů vrcholí a vy se můžete těšit na známé herce i nové tváře. Vrátí se například Daisy Ridley, Adam Driver, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Domhnall Gleeson, Kelly Marie Tran, Joonas Suotamo a Billie Lourd.

Nováčky v Epizodě IX budou Naomi Ackie, Richard E. Grant, Keri Russell, Matt Smith a Dominic Monaghan. Chybět nebude ani legenda Mark Hamill, nebo Anthony Daniels, Ian McDiarmid a Billy Dee Williams, který si zopakuje roli Lando Calrissiana. Na plátně uvidíme i Leiu Organu v podání Carrie Fisher. Tvůrci použijí dosud nezveřejněný materiál, který natočili k filmu Star Wars: Síla se probouzí.

Star Wars: Vzestup Skywalkera produkovali Kathleen Kennedy, J.J. Abrams a Michelle Rejwan. Výkonnými producenty byli Callum Greene a Jason McGatlin. Film režíruje J.J. Abrams, který spolu s Chrisem Terriem napsal scénář.

Star Wars: Vzestup Skywalkera dorazí do českých kin 19. prosince 2019.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments